2.4.3 MORFEMAS kichwa

MORFEMAS KICHWA

El kichwa es una lengua aglutinante, es decir, es una lengua en la que las palabras se forman uniendo morfemas y raíces independientes tales como:

 

SUFIJO DEFINICIÓN NISHKAKUNA (EJEMPLO)
-kuna Indica el plural, Pluralizador Paykunaka yachakuk-kunami kan.
-ta Adverbializador (=mente) Chay kuytsaka sumak-ta tushun.
-ta Acusativo (compl. directo) Jose tiyuka tanta-ta mikun.
-ta Prolativo Chay runaka shaykuk-ta purishka.
-pak Benefactivo Maria-pak mikunata apakuni..
-pak Posesivo /Genitivo (GEN) Mariaka pay-pak wasiman kayawarka.
-yuk Posesivo (inalienable) Tukuykunami llakta-yuk kanchik.
-man Adlativo (de dirección) Ñukanchikka Pujilí llakta-manmi rinchik.
-manta Ablativo (de dirección) Ñukanchikka Pujilí llakta-mantami kanchik.
-pi Locativo (lugar /espacio) Atuk tiyuka urku-pimi kawsan.
-kama Terminativo Arininka-kama mashkasha.
-wan Instrumental Kuyllur wawaka yaku-wan pukllan.
-wan Comitativo (Compañía) Saraka Juanchu-wan tushukun.
-nti(n) Inclusivo Rosaka kusa-ntin yunkaman rirka. Tamya-ntin purimuni.
-pura Conjuntivo Runakunaka maki-purashpami yanapanchik.
-shina Comparativo Pay-shinaka mana tiyankachu.
-lla Comparativo Kay wawaka mama-llami kan.
-lla Limitativo Chayta-lla ninkapak munarkani. Ñuka-llamanmi kurka.
-lla Afectivo? Kuyashka wawa-lla. Llakishka mamaku-lla.
-ku Diminutivo (sustantivo o adj.) Sumak sisa-ku. Kuyashka mama-ku.
-wa Diminutivo Tanta-wata apamurkani. Mashi-wakuna tiyaripaychik (en el Centro)
-sapa Aumentativo Chay runaka yuyay-sapami kan.
-ruku Valorativo Payka shuk sasi-rukutami charin.
-siki Habitual (Reiterativo) Puñuy-siki kashpaka mana imatapash paktankachu.
-siki ? Atukka urkus-ikipimi wacharishka. Wasi-sikitami pichakrinchik.
-ka Topicalizador Paypak ñaña-ka yachachikmi.
-mi Validador /Enfático Tamyapak kusaka hampik-mi. Shina-mi.
-mari (-ma) Enfático Azuwata-mari apamuchun nirkani. Lllaki ma (Imbabura, Chimborazo)
-yari (-y+ari?) Reafirmativo Miku-y-ari. Shamu-y-ari. Apamu-y-ari. (Parece está formado por el imperativo -y mas ari)
-k Agentivo (Asigna función) Ñuka panika awa-kmi. Taki-k runaka raymikunapimi takin.
-chu Negativo Payka mana wasita charin-chu.
-chu Interrogativo Otavalo llaktapi-chu raymikrinki. Pay-chu unkushka.
-tak Interrogativo Kanka maypi-tak kawsanki. Imanalla-tak kanki.
-ku Durativo (en el verbo) Karu llaktamantami shamu-kuni.
-shpa Condicional Payka yarikachi-shpami llankanata sakirka.
-kpi Condicional Paykuna shamu-kpimi wasiman rishun.
-cha Incertidumbre Kusha-cha. Kuyanki-cha.
-chari Dubitativo Kaya risha-chari. Shamuk killaka tamyanka-chari.
-shi Supositivo Ñuka rimashkata uyankashi. Mana kayakpika shamunkachu-shi.
-kri Ingresativo (empezar) Wasimanmi ri-krini. Aswatami apamu-krini.
-ri Reflexivo Ñanpi urma-rirkani.
-rayku Causativo Kanta rikunka-rayku tukuyta sakishpa shamurkani.
-chi Causativo Wasi-chinami kanchik. Taytamamaka ushushipak shutita killka-chinkapakmi rirka. (?)
-manta Causativo Kan-mantami ari nirka.
-y Imperativo Shamu-y nikpika mana uyanki.
-y Infinitivizador Paktachi-y, Miku-y, taki-y
-na Infinitivo (verbo) Kawsana. Takina. Muskuna. (Existe la propuesta de cambiar el infinitivo -na por -y)
-pacha Superlativo Kanka sumak-pachami killkanki. Alli-pacha. Runa-pachami kanchik.
-chun Propositivo Utka shamu-chun munani.
-nkapak Propositivo Mikun-kapak rishunchik. Takin-kapak rirkakuna.
-mu Cislocativo Riobambamanta sha-muni.
-karin Afirmativo /Contrastivo Paykarin ñami rishka.
-lli Maki-lli. Kunka-lli. Tunku-lli.
-kta Terminativo verbal Wañu-kta makarka. Wiksa nana-kta asini.
-nkakama Terminativo verbal Arininkakama
-raya (-ra) Repetitivo /Continuativo Chuchita ama anka apachunka rikura-yanami kanchik. Riku-rana (Amazonia) (también -ryana en la Sierra)
-naya Desiderativo (deseo) Ñukataka mishki tanta miku-nayan. Waswatami upya-nayan.
-rak Continuativo Mana-rak rinichu. Chay-rak tutami kan.
-ya Transformativo (verbo) Murukunaka ñami raku-yashka. Chishika yana-yashkami.
-niki Ordinal (de orden) Runa Rimay yachaypika ishkay-niki patapimi yachakuni.
-pata Orden? Yachay wasipika sukta-patakamami paktana.
-rka Pasado Antonioka Espñamantami sham-urka.
-shpa Gerundio /Progresivo Ñukanchikka tarpu-shpami tikramunchik.
-shka Participio /Perfectivo Chay wawaka shuk arawitami killka-shka.  (Verificar si es lo mismo Perfectivo que Participio =pasado “ado”, “ido”)
-sha Futuro Kayaka wasimanmi ri-sha. Ñukaka paywanmi tupa-sha.
-shun Futuro Kunanka ñukanchik …
-ni Primera Persona Singural (Ñukaka) Antisuyumantami shamu-ni.
-nki Segunda Persona Singural (Kanka) Antisuyumantami shamu-nki.
-n Tercera Persona Singural (Pedroka) Antisuyumantami shamu-n.
-nchik Primera Persona Plural (Ñukanchikka) Antisuyumantami shamu-nchik.
-nkichik Segunda Persona Plural (Kankunaka) Antisuyumantami shamu-nkichik.
-nkuna Tercera Persona Plural (Paykunaka) Antisuyumantami shamu-nkuna.

 

Verbo V

Sustantivo S

Adjetivo A

Adverbio ADV

Sufijo SUF

Prefijo PREF